Bułgaria
Kultura
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Dzieci w Sofii
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Zespół „Mali Dzianiszanie” z Dzianisza, prowadzony przez Małgorzatę Łowisz powrócił z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci w Sofii. W trzeciej edycji festiwalu wzięły udział zespoły dziecięce z Bośni, Estonii, Francji, Polski, Rosji, Słowacji oraz Bułgarii. Bogaty program przygotowany przez organizatorów festiwalu Milenę Cankową oraz Iwajło Pyrwanowa nie tylko obfitował w koncerty dzieci na różnych scenach stolicy Bułgarii, ale dawał możliwość zaprezentowania folkloru poszczególnych państw i integracji młodych tancerzy i śpiewaków reprezentujących różne kultury. W festiwalu po raz pierwszy wzięły także udział dzieci niepełnosprawne a ich występy wywoływały powszechny aplauz.
Jednym z punktów programu było spotkanie przedstawicieli dzieci i kierownictwa z panią burmistrz dzielnicy Sofii Mładost dr Cwetą Awdżijewą oraz wspólne sadzenie dębów przyjaźni w parku położonym obok budynku gminy.
Dzieci z Dzianisza prezentujące folklor Podhala podziwiał na scenie w parku Borisowa Gradina m.in. radca-minister Ambasady Polskiej w Bułgarii Jarosław Dziedzic, który po koncercie spotkał się z dziećmi i kierownictwem zespołu.
Wspaniały, barwny, rozśpiewany korowód głównymi ulicami miasta, w którym wzięło udział ponad 700 dzieci w ostatnim dniu festiwalu przyciągał publiczność, ale także media, które w głównych wydaniach wiadomości telewizyjnych obok relacji z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pokazywały także to dziecięce święto.
W dniu 27 kwietnia dzieci wzięły udział w prawosławnej liturgii w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego odprawionej przez biskupa Tichona, podczas której śpiewał chór cerkiewny. Na prośbę polskiego zespołu biskup wyraził zgodę na odśpiewanie w cerkwi „Czarnej Madonny”. Później zaprosił dzieci do wspólnego zdjęcia zarówno w samej cerkwi jak i przed wejściem, gdzie „Mali Dzianiszanie” zagrali i zaśpiewali „Barkę” nagrodzoną gromkimi brawami wszystkich zebranych. W ten sposób dzieci uczciły moment kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, który w tym samym czasie odbywał się w Rzymie. Przypomnijmy, że Jan Paweł II odwiedził Bułgarię w roku 2002 i także modlił się w cerkwi pw.św.Aleksandra Newskiego - największej świątyni prawosławnej na Bałkanach, a 25 maja 2002 roku odwiedził Monastyr Rylski, gdzie modlił się przed relikwiami św. Iwana Rylskiego – założyciela monastyru.
Po zakończeniu festiwalu dzieci udały się w góry Riła i zwiedziły Monastyr Rylski położony w górach Riła oraz muzeum klasztorne. Podziwiały ponad tysiącletnią historię klasztoru, słynne freski, ikony oraz dzieła sztuki, m.in. arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej – krzyż wykonany przez mnicha Rafaiła. za pomocą igły. W samym krzyżu wyrzeźbionych zostało ponad 600 postaci. Swoją misterną pracę całego życia mnich przypłacił utratą wzroku.
„Mali Dzianiszanie” bardzo godnie prezentowali Podhale, ale także Polskę – o czym świadczyły brawa i liczne miłe komentarze. Zespołowi towarzyszyła muzyka w składzie: Jakub Miętus, Łukasz Miętus, Tomasz Chlebek i Marcin Bukowski.
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...260 zł