PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Słuchowisko pt. „Hrabia”

Piątek, 16 sierpnia 2024 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

Słuchowisko pt. „Hrabia”Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy" serdecznie zaprasza w piątek 16 sierpnia o godz. 18:00 - słuchowisko pt. „Hrabia”. Dzięki współpracy Fundacji Zakłady Kórnickie i Stowarzyszenia Teatralnego Legion oraz Polskiego Radia Poznań powstało słuchowisko o Władysławie hrabim Zamoyskim „Hrabia”. Są to cztery odcinki podzielone na etapy Jego życia: „Dziedzic”, „Na swoje”, „Licytacja”, „Coronat opus”. Scenariusza i reżyserii podjął się Sławomir Bajew. Muzykę do słuchowiska skomponował Dariusz Tabisz. Występują same aktorskie tuzy: Witold Dębicki, Zbigniew Grochal, Mieczysław Hryniewicz, Janusz Andrzejewski, Maria Rybarczyk, Paweł Binkowski, Marek Gasztecki , Oliwia Nazimek, Sebastian Kończak, Dariusz Pieróg, Dawid Ptak, Jan Romanowski, Witold Szyszko, Franciszek Walerych, Sławomir Bajew.


Wykonawcy muzyki: Polish Violin Duo - Gidaszewska/Łaguniak Duo, Małgorzata Woltmann-Żebrowska, Chór Castellum Cantans. Realizator nagrań wokalnych - Łukasz Migdalski. 

Realizacja dźwiękowa całości słuchowiska- Łukasz Kurzawski. 

Nagrania odbywały się w Studio Polskiego Radia Poznań oraz dzięki uprzejmości Biblioteki Kórnickiej PAN na Zamku w Kórniku. 

Na planach nagraniowych czuło się „ducha” Zamoyskiego – patronował nam i czuwał nad pracą zespołu, która przebiegała w atmosferze zaangażowania i z dużą dozą poczucia humoru. Aktorzy – weszli w czasy Władysława i w Jego tok myślenia doskonale się przy tym bawiąc.  

Słuchowiskiem chcemy zainteresować zarówno młodych słuchaczy, dla których Zamoyski mógłby być autorytetem (mimo problemów i porażek w realizacji młodzieńczych planów życiowych, i dzięki oparciu w rodzinie i własnemu uporowi, realizował się z pożytkiem dla siebie i innych), jak i tych bardziej doświadczonych.

Władysław Zamoyski był człowiekiem o wielu twarzach: Europejczykiem, który - urodzony w Paryżu - w sercu i z wyboru pozostał Polakiem i nie przyjął poddaństwa pruskiego. W konsekwencji w swoich majątkach wielkopolskich, w Kórniku, przebywać nie mógł. Kupił na pamiętnej licytacji w 1889 roku dobra zakopiańskie, w tym parcele przy Morskim Oku, które stanowiły podstawę do wygranego 20-letniego procesu o Morskie Oko. Słuchowisko o „dziwnym” hrabim, który nie bywał w Monte Carlo, nie polował na lwy w Afryce, za to organizował spółki, prowadził fabryki, budował koleje, chronił lasy i skupował polskie majątki, by nie wpadły w pruskie ręce, który dawał pracę setkom Polaków: „Nie z nienawiści do tego, co obce, lecz z miłości do tego, co polskie, staram się działać”. O emigracyjnym patriocie, z Polską w sercu i na pierwszym planie, zarazem wielkim oryginale, jaroszu, ekscentryku, romantyku i singlu.

Hrabia był barwną postacią: miał ok. 2 metry wzrostu i specyficzne poczucie humoru, wokół jego postaci narosła legenda, ubarwiona anegdotami: jadał tylko z głębokiego talerza, sypiał na biurku, jeździł wyłącznie trzecią klasą: „Trzecią jeżdżą ci, od których tylko czegoś nowego mogę się dowiedzieć, a poza tym nie ma czwartej”. Miał cięte riposty, na uwagę, że dla paru kamieni (chodzi o Morskie Oko) robi tyle hałasu, usiadł na kapeluszu swego oponenta, a na jego oburzenie odpowiedział: „Pan krzyczy o kapelusz wartości kilku koron, a Polska nie ma krzyczeć o najpiękniejszy zakątek swej ziemi!”.  Czy: „Morskiego Oka nie oddamy. W najgorszym wypadku wypijemy je”. Po podpisaniu aktu donacyjnego i wyjściu z Belwederu powiedział: „Dziś najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Nie mam już nic”.

…………………………………………………………………………..

Słuchowisko „Hrabia”:

produkcja: Fundacja Zakłady Kórnickie i Stowarzyszenie Teatralne Legion. Współpraca Polskie Radio Poznań.

Scenariusz i reżyseria Sławomir Bajew.

Obsada: Janusz Andrzejewski, Sławomir Bajew, Paweł Binkowski, Witold Dębicki, Marek Gasztecki, Zbigniew Grochal, Mieczysław Hryniewicz, Sebastian Kończak, Oliwia Nazimek, Dariusz Pieróg, Dawid Ptak, Jan Romanowski, Maria Rybarczyk, Witold Szyszko, Franciszek Walerych.

Realizacja dźwięku – Łukasz Kurzawski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł
  • Spinka góralska XVIISpinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.