PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Wiadomości

Zjazd karpackich pszczelarzy

Środa, 13 kwietnia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikBurmistrz Marek Fryźlewicz został odznaczony Złotą Odznaką Karpackiego Związku Pszczelarzy podczas XXXV Konferencji Pszczelarzy zorganizowanej przez KZP w Bukowinie Tatrzańskiej. Pszczelarze podziękowali Burmistrzowi m.in. za pomoc przy organizacji ubiegłorocznego „Daru Miodu” dla młodzieży w Lednicy.


- Jeżeli w przyrodzie ma być równowaga, to pszczelarstwo musi być kontynuowane i rozwijane – powiedział Burmistrz Fryźlewicz poproszony o głos jako gość konferencji. Sam miał styczność z pszczelarstwem podczas studiów na Akademii Rolniczej podczas zajęć fakultatywnych. Wybrał wówczas pszczelarstwo, mimo iż bardziej modna była wtedy hodowla zwierząt futerkowych. – Dziś okazuje się, że miałem rację – powiedział z refleksją.

Z podhalańskich samorządowców Złotą Odznakę otrzymał także Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

Nowosądecki Związek Pszczelarzy, niegdyś Wojewódzki, obecnie Karpacki powstał w 1975 r. Zrzesza około 30 kół a w nich ok. 1000 pszczelarzy hodujących 25 tys. rodzin pszczelich. KZP należy do grona największych organizacji w kraju i jest największym związkiem pszczelarskim w Małopolsce. Wśród licznych działań w ubiegłym roku prezes KZP Stanisław Kowalczyk wymienił m.in. wspomniany „Dar Miodu” dla młodzieży katolickiej spotykającej się w miejscu przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski. Młodym ludziom zostało przekazane 50 tys. słoiczków miodu. Karpaccy pszczelarze dzielą się także swoją wiedzą na temat istoty pszczoły w środowisku z szerokim odbiorcą społecznym, chociaż nad czym ubolewa prezes Kowalczyk, najtrudniej jest dotrzeć do producentów i dystrybutorów środków ochrony i nawożenia roślin, które są zabójcze dla pszczół.

Prezes podsumował też ubiegły rok w działalności branży. Sezon 2010 dla środowiska pszczelarskiego to najtrudniejszy od niepamiętnych lat. Deszcze powodzie, anomalia pogodowe spowodowały, że nie było zbiorów. Pszczoły ogromnie osłabły, szerzyły się choroby i upadki rodzin pszczelich. Natomiast kolejną dobrą wiadomością była ta o realizacji programu Euroregionu „Tatry” „Pszczoły w służbie człowieka i przyrody” wspólnie ze słowackim partnerem. Pszczelarstwo akurat dość wcześnie stało się transgraniczne, bowiem jak trafnie zauważył prezes Stanisław Kowalczyk – pszczoły granic nie znają.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.