Bukowina Tatrzańska
Kultura
53. Góralski Karnawał zakończony
Autor: Piotr Kuruc
W niedzielę 9 lutego zakończył się 53. Góralski Karnawał. W Domu Ludowym pojawili się przedstawiciele grup kolędniczych oraz zespołów góralskich, biorących udział w tegorocznych konkursach. Ze sceny słowa powitania skierowali: Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek, Zastępca Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Maria Kuruc i Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Andrzej Zarych. Następnie jurorzy odczytali protokoły posiedzeń Komisji Artystycznych.
W ogólnopolskim konkursie grup kolędniczych wzięło udział 38 grup z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Główną nagrodę grand prix – Złotego Turonia – za wybitną prezentację otrzymała grupa kolędnicza „Herody” z Mszalnicy.
W popisie par tanecznych wzięło udział 50 par, w tym 23 pary w I kategorii wiekowej, 12 par w II kategorii wiekowej, 10 par w III kategorii wiekowej, 5 par w IV kategorii wiekowej. Nagrodę grand prix – Złote Orle Pióro – za wybitną prezentację tańca otrzymali Kamil Kluś i Katarzyna Michalik z Zakopanego.
W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 10 zespołów. Pierwsze miejsce wraz z Ciupagą Zbójnicką otrzymali przewodnicy i kandydaci na przewodników tatrzańskich z Zakopanego.
Tegoroczny Góralski Karnawał obfitował również w wydarzenia towarzyszące, takie jak Klubowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich organizowana przez Związek Kynologiczny Oddział Zakopane oraz zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” organizowane przez Górskie Stowarzyszenie Militarne. W tych zawodach główną nagrodę, czyli „Turoniowy Róg” zdobyła 11-letnia Julia Gruszka z Dzianisza.
Goście, którzy przybyli na to wielkie święto folkloru do Bukowiny Tatrzańskiej, mogli również odwiedzić wystawę twórczości ludowej. W tym roku zaprezentowano 197 prac wykonanych przez 33 twórców z różnych regionów Polski.
Gospodarzami karnawałowej sceny wieczorami zostawały zespoły reprezentujące folklor różnych regionów. Byli to: górale żywieccy z Zespołu Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca, górale nadpopradzcy z Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju i Morawianie z Zespołu Regionalnego „Omladinka” z Czech.
53. Góralski Karnawał został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem Głównym 53. Góralskiego Karnawału było Województwo Małopolskie. Ponadto, bukowiański karnawał trafił na listę Wizytówek Małopolski, która zawiera unikatowe wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie Województwa Małopolskiego.
53. Góralski Karnawał został również objęty Patronatem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
- Aniołek duży IV
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
16 zł - Grafika Folk w ramce V
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Aniołek mały III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
10 zł