Bukowina Tatrzańska
Kultura
53. Góralski Karnawał rozpoczęty
Autor: Piotr Kuruc
W czwartek 6 lutego rozpoczął się 53. Góralski Karnawał – wielkie święto polskiego folkloru, urozmaicone barwnością strojów, pięknem zwyczajów, tańcem, śpiewem i muzyką. Jest to ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, połączony z wieczornym konkursem tańca zbójnickiego i popisem par tanecznych. 53. Góralski Karnawał tradycyjnie został rozpoczęty Paradnym Przejazdem przez Bukowinę Tatrzańską, organizowanym przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, „pytace”, kapele regionalne z różnych stron naszego kraju.
Powozy dotarły pod Dom Ludowy, w którym odbyło się oficjalne otwarcie wydarzenia. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk oraz Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek powitali zgromadzoną publiczność. Słowa pozdrowień ze sceny zostały skierowane przez Monikę Gubałę – Dyrektor Departamentu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Wawrzyńca Bystrzyckiego – Wicestarostę Tatrzańskiego.
Był to czas na uhonorowanie Teresy Remiasz – wieloletniej kierowniczki zespołów regionalnych „Mali Białcanie” i „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej oraz Janiny Wacław – obecnej kierowniczki tych zespołów, założycielki zespołu „Zyngierki Białcańskie” i wieloletniej instruktorki góralskiego tańca i śpiewu. Panie zostały wyróżnione Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Dekoracji dokonał Jan Piczura – Radny Województwa Małopolskiego.
Na 53. Góralskim Karnawale zawitali także przedstawiciele partnerskiego Kórnika z Wielkopolski. Otwarciu towarzyszył występ Zespołu Góralskiego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz kapel regionalnych.
Następnie pojawiły się pierwsze grupy kolędnicze biorące udział w konkursie. Wieczorem gospodarzami karnawałowej sceny zostali górale żywieccy z Zespołu Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca.
Pierwszy dzień 53. Góralskiego Karnawału zakończył Konkurs Tańca Zbójnickiego i Popis Par Tanecznych.
W piątek 7 lutego od rana w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbywały się przesłuchania grup kolędniczych. Wieczorem na karnawałowej scenie zawitali górale nadpopradzcy z zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, a następnie zespoły biorące udział w konkursie tańca zbójnickiego i popisie par tanecznych.
Przez cały dzień goście mogli odwiedzać wystawę twórczości ludowej, gdzie mogli zobaczyć m.in. gwiazdy kolędnicze, wyroby ze skóry i metalu, obrazy na szkle i wiele innych dzieł prezentowanych przez twórców z wielu regionów Polski.
Góralski Karnawał to czas nieustającej zabawy, wypełniony nie tylko tym, co dzieje się na scenie, ale również wspólnymi „posiadami”, wszechobecną muzyką, tańcem, śpiewem i radością.
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
40 zł - Spinka góralska XIX
Metalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
260 zł - Naszyjnik "Krzyżyk i korale"
Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
95 zł