Bukowina Tatrzańska
Kultura
„Bajania, bajania, Sabały Bajania, Bawiom sie górole, od rania do rania”
Autor: Alicja Wierzbanowska
Zakończyły się 54. Sabałowe Bajania. Mimo obostrzeń i przestrzeganych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19, bawili się nie tylko górale, ale ludzie z całej Polski. Podczas inauguracji Festiwalu, w imieniu Starosty, Edward Tybor - przewodniczący Radny Powiatu Tatrzańskiego wraz z Marią Kuchtą radną i sołtyską Bukowiny, wręczyli Józefowi Koszarkowi, wybitnemu twórcy ludowemu z Bukowiny Tatrzańskiej, nagrodę Starosty Tatrzańskiego za: „Szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Podhala”.
W tym roku Festiwal wyglądał nieco inaczej – nie było Sabałowej Nocy, warsztatów dla dzieci czy degustacji potraw regionalnych. Za to z powodzeniem udało się przeprowadzić Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników z 10 województw. Nagrody grand prix „Bukowiańskie Buki” powędrowały do Anny Krypczyk z Białki Tatrzańskiej, Łukasza Murzańskiego z Bańskiej Niżnej, Marii Wnęk z Krempach oraz żeńskiej grupy śpiewaczej „Watra” z Czarnego Dunajca. Wśród laureatów pierwszych miejsc jury wyłoniło wykonawców, którzy otrzymali nagrody specjalne. I tak: Michał Matys z Białki Tatrzańskiej – otrzymał nagrodę imienia prof. dr. hab. Józefa Bubaka, Patryk Rudnicki z Lipnicy - nagrodę specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, Krystian Mrugała z Cichego nagrodę specjalną imienia Stanisława Chowańca-Suchowiana. Z inicjatywy dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomieja Koszarka ustanowiono i po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, zmarłej 17 lipca 2020 roku wybitnej etnomuzykolog i zasłużonej badaczki muzyki Karpat, wieloletniej Jurorki Sabałowych Bajań i innych bukowiańskich konkursów, dla „Szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych, kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu”. Jako pierwszy otrzymał ją Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej.
Podczas Festiwalu odbył się również V Zlot Zbójników i I Zlot Wiyrchowyk Orlic. Na Polanie Szymkówka hetman Stanisław Hodorowicz przyjął do swojego grona nowych członków: Macieja Baraniaka z Nowego Targu, Józefa Pitoniaka ze Żdziaru na Słowacji, Jana Stasika-Kantora z Bukowiny Tatrzańskiej, Natalię Rubiś z Raby Wyżnej i Ivetę Mandżarową z Bratysławy. Zgodnie z obyczajem, Zbójnicy rozpalili watrę, a Zlot zakończyli wspólnymi „posiadami góralskimi”.
Każdy Festiwalowy wieczór kończyły koncerty przed Domem Ludowym. Licznie zgromadzona publiczność (zarówno przed budynkiem, jak i on-line) miło spędziła czas z zespołami: „Gronicki”, „Muzykancko siyła”, „Sokół Orchestra” i „Kałe Bała”.
Podczas tegorocznych 54. Sabałowych Bajań nie zabrakło kiermaszu i wystawy twórczości ludowej. Na chętnie odwiedzanej ekspozycji znalazły się wyroby ze skóry, obrazy na szkle, spinki góralskie, gorsety, portki, cuchy, rzeźby, kwiaty, wyroby ludwisarskie, twórcy zaprezentowali też wyroby z koronki i kowalstwo artystyczne.
Przez trzy festiwalowe dni można było spróbować specjałów góralskiej kuchni, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej.
W Festiwalową niedzielę w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, zmówiona przez organizatorów, jurorów i uczestników Sabałowych Bajań, za duszę ŚP. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, związanej z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej od lat 50-tych. Festiwal Folkloru Polskiego 54. Sabałowe Bajania zakończyło oficjalne ogłoszenie wyników transmitowane on-line.
- „Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...40 zł
- Ludowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Ludowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł