Bukowina Tatrzańska
Kultura
46. Góralski Karnawał przeszedł do historii…
Autor: Alicja Wierzbanowska
Piękna, zimowa aura tylko dodała uroku wspaniałej atmosferze panującej wśród uczestników i organizatorów tegorocznego Karnawału. W części konkursowej wystąpiło 50 grup kolędniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Laureatem nagrody grand prix, Złotego Turonia została grupa kolędnicza „Herody” z Podegrodzia. W wieczornych, budzących wiele emocji zmaganiach komisja oceniła 48 par tanecznych oraz 6 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego. Laureatem pierwszego miejsca – a tym samym Ciupagi Zbójnickiej została „Muzykancko Siyła” z Podhala.
Wieczory podczas 46. Góralskiego Karnawału poprowadziły licznie zgromadzoną publiczność przez różne regiony kulturowe zamieszkiwane przez górali: Bukowinę Tatrzańską, Łącko i Piwniczną-Zdrój.
W sobotę pod Domem Ludowym miłośnicy czteronogów spotkali się na VIII Zimowej Wystawie Polskich Owczarków Podhalańskich. Tytuł Zwycięzca Rasy – Zwycięzca Wystawy otrzymała GŁADYSZKA GORI Badziar Barbary Sell.
Niedziela to emocje w plenerze: zawody strzeleckie i Kumoterki. Spośród 62 uczestników konkursu strzeleckiego zdobywcą głównego trofeum, „Turoniowego Rogu” został Kacper Gromala ze Skrzypnego.
Kumoterki rozpoczął paradny przejazd prowadzony przez pytacy i muzykę. W pierwszych saniach siedział wyjątkowy gość – Karolina Sztokfisz – bukowianka, która będzie reprezentowała Polskę na Olimpiadzie w PyeongChang. Żegnając Karolinę przed wyjazdem i życząc powodzenia, obiecaliśmy oglądać relację z zawodów snowboardowych 22 lutego.
A to laureaci niedzielnych zmagań: Wyścig Kumoterek - koń Cezar z gazdą Stanisławem Rzadkoszem-Pulką i gaździną Dorotą Klimowską z Suchego; SKIJӦRING: koń Cezar z gazdą Stanisławem Rzadkoszem-Pulką ; SKI-SKIJӦRING : koń Cezar i panowie: Łukasz Bobak i Stanisław Rzadkosz-Pulka z Suchego. W Paradzie Gazdowskiej najwyższe noty sędziowskie otrzymał Tomasz Leja z Cichego (konie: Alan i Cygan) a w Paradzie Kumoterek Łukasz Komperda z Ratułowa (koń Bajos) oraz Michał Rusnak z Bukowiny Tatrzańskiej (koń Bastion). Po raz pierwszy odbyła się Parada Kumoterek Dzieci – a wszyscy jej uczestnicy otrzymali nagrody.
Po raz drugi przy Góralskim Karnawale odbył się konkurs plastyczny dla dzieci ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jury oceniło 56 prac i w każdej z kategorii (ceramika, malarstwo na szkle i rzeźba) wyłoniło laureatów. Prace dzieci można było zobaczyć podczas Wystawy Twórczości Ludowej towarzyszącej Karnawałowi.
Emocje powoli opadają, ale wszystkich, którzy chcą powrócić do Karnawałowych wspomnień zapraszamy na nasz profil na portalu społecznościowym, gdzie można obejrzeć materiały filmowe z całości 46. Góralskiego Karnawału.
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł
- 46. Góralski Karnawał przeszedł do historii…Autor zdjęć: Alicja Wierzbanowskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 107