PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Trwają 51. „Sabałowe Bajania”

Czwartek, 10 sierpnia 2017 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

Trwają 51. „Sabałowe Bajania”Trwają 51. Sabałowe Bajania, podczas którego nie zabraknie oczywiście prezentacji kapel, występów zespołów regionalnych. Przesłuchania konkursowe, istota Sabałowych Bajań, będą trwały do soboty. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez Jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.


Czwartkowy wieczór to koncerty w rytmach romskich - Zespół Kała Bała oraz z przycupem zespół Folk Power. Zespoły: Lachersi oraz Śkara Banda to goście, którzy będą bawić publiczność w piątkowy wieczór. Sobota to ostatnie przesłuchania konkursowe, ale także Degustacja Potraw Regionalnych i zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. Wieczorem przeniesiemy się na teren pod bukowiańskimi termami. Tam Sabałową Noc rozpocznie koncert zespołu Turnioki. Gdy wybije na zegarze 20.00 rozpocznie się ceremonia pasowania na Zbójnika oraz nadania honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy.

Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana Stanisława Hodorowicza rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności. Tuż po pokazie sztucznych ogni wystąpią zespoły, porywające do tańca i śpiewu: Trebunie Tutki & QUINTET URMULI  oraz Fajne Chłopy.

Sabałowe Bajania to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywała się Wystawa i Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski. Od czwartku do soboty zapraszamy na „Bajaniowe śpasy” - warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych.

Niedziela jest ostatnim Festiwalowym dniem – dniem ogłoszenia wyników konkursowych zmagań. Najlepsi w kategorii dorosłej otrzymają Duże Spinki Góralskie, a w kategorii młodzieżowej Małe Spinki Góralskie.  Od 2011 roku Komisja Oceniająca może przyznać również nagrody specjalne: grand prix Bukowiańskiego Buka oraz nagrodę im. prof. dr. Józefa Bubaka - dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (kategoria dorosłych), im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego - dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy (kategoria dorosłych), im. Stanisława Chowańca-Suchowiana - dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy (kategoria dziecięca lub młodzieżowa).

Jesteśmy przekonani, że tegoroczne Sabałowe Bajania będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć
o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.  Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na Sabałowych Bajaniach Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.sabalowebajania.pl


PROGRAM

9 sierpnia (środa)

14.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską

15.00 OFICJALNE OTWARCIE 51. SABAŁOWYCH BAJAŃ

Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych

20.00 Sztuka teatralna „Portki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)

22.00 Koncert zespołu NEW MARKET JAZZ BAND (scena przed Domem Ludowym)

10 sierpnia (czwartek)

10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

20.00 Koncert romskiego zespołu KAŁE BAŁA (scena przed Domem Ludowym)

21.30 Pienińskie posiady na folkowo z zespołem FOLK POWER (scena przed Domem Ludowym)

11 sierpnia (piątek)

10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

20.00 Koncert zespołu LACHERSI (scena przed Domem Ludowym)

21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem ŚKARA BANDA (scena przed Domem Ludowym)

12 sierpnia (sobota)

10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

14.00 DEGUSTACJA POTRAW REGIONALNYCH (przed Domem Ludowym)

15.00 Zawody strzeleckie O SABAŁOWĄ FLINTĘ (teren pod bukowiańskimi termami)

16.00 Koncert zespołu ŁUKOWIACY (scena przed Domem Ludowym)

SCENA PLENEROWA - teren pod bukowiańskimi termami

19.00 Koncert zespołu TURNIOKI

20.00 SABAŁOWA NOC

Ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni

22.00 Koncert zespołu TREBUNIE-TUTKI & QUINTET URMULI ,,Duch Gór"

23.00 Zabawa ludowa z zespołem FAJNE CHŁOPY

13 sierpnia (niedziela)

14.00 OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW 51. SABAŁOWYCH BAJAŃ

Wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)

Wydarzenia towarzyszące:

1. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ (w godz. 10.00-20.00; świetlica Domu Ludowego)

2. KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ (w godz. 10.00-20.00 przy Domu Ludowym)

3. BAJANIOWE ŚPASY - zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (10-12 sierpnia w godz. 10.00-16.00; Dom Ludowy)

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.