Bukowina Tatrzańska
Kultura
Patronat medialny WATRA
44. Góralski Karnawał rozpoczęty!
Autor: Alicja Wierzbanowska
Pytace na siwych koniach, zaprzęgi paradne wypełnione gośćmi, zespołami i muzykami przejechały przez Bukowinę Tatrzańską zapraszając wszystkich gości na 44. „Góralski Karnawał”. W Domu Ludowym, podczas oficjalnego otwarcia sala teatralna wypełniła się po brzegi. Wśród wielu znamienitych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Stanisław Łukaszczyk – Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Władysław Piszczek - Przewodniczący Rady Gminy Bukowina Tatrzańska, Andrzej Skupień – Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Dariusz Wieromiejczyk – Doradca Ministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Antoni Malczak - Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, Józef Spiszak z Fundacji „Cepelia”, Adam Sawina – Przyjaciel Domu Ludowego i Bukowiny Tatrzańskiej, Maria Kuchta – Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska.
Wraz z Dyrektorem zgromadzoną publiczność powitały swoim występem bukowiańskie zespoły regionalne „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie”. Później przyszła kolej na prezentację muzyk, które zjechały z różnych stron.
O 15.00 wystartował konkurs grup kolędniczych. Na scenie zagościły m.in. grupy z Czernichowa, Mystkowa, Boguszy, Wisły i Zakopanego - Olczy. Każda zebrała gromkie brawa w podziękowaniu za występ i życzenia „na syńście, na zdrowie”.
Gospodarzami WIECZORU PIENIŃSKIEGO były zespoły „Pieniny” i „Małe Pieniny” z Krościenka. Bukowianie przygotowali niespodziankę wybitnemu twórcy i animatorowi kultury górali pienińskich – Janowi Kubikowi. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska w imieniu swoim i gospodarzy złożył podziękowania na ręce jubilata z okazji 50-lecia jego działalności kulturalnej. Nie obyło się bez „sto lat” odśpiewanego przez całą publiczność.
Na scenie zagościł również Burmistrz Gminy Miasta Kórnik – Jerzy Lechnerowski. Wspólnie ze Stanisławem Łukaszykiem opowiedzieli o idei i przyjaźni łączącej te dwa zakątki Polski.
Tuż po 20.00 emocje znacznie wzrosły – na scenie w szranki stanęły pary taneczne oraz zbójnicy. Śpiew, taniec i muzyka królowały do późnych godzin nocnych.
Dzisiaj w programie również konkurs grup kolędniczych, wieczór tym razem Orawski, no i konkurs tańca zbójnickiego.
Przez cały dzień można odwiedzić wystawę twórczości ludowej, na której prezentowane są wyroby z różnych dziedzin, m.in. rzeźby, malarstwa na szkle, skórnictwa i stroju ludowego.
Serdecznie zapraszamy!!!
- Aniołek duży III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
16 zł - Wisior "Kula Jadeitu"
Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
100 zł - Torebka filcowa IX
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
160 zł