Bukowina Tatrzańska
Kultura
„Dusza na dłoni”
Autor: Wojciech Kubina
Piątkowy wakacyjny wieczór w Bukowinie Tatrzańskiej to oczywiście wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Właśnie ta „dusza” i pasja łączy ludzi tworzących w zupełnie innych dziedzinach sztuki. Mogliśmy to bardzo łatwo dostrzec podczas oficjalnej części spotkania, gdy artyści, twórcy opowiadali o sobie, a właściwie o tym co robią. Czy to haft, tkactwo artystyczne, rzeźbiarstwo czy ceramika – jest sposobem na pokazanie siebie, swojej „miłości”. Bronisława Obrochta (prawnuczka Bartusia Obrochty) - tkaczka, hafciarka, twórca ludowy Wykształcenie zawodowe – Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem na kierunku tkactwo artystyczne. Przez ponad 10 lat pracowała w ZWW „Cepelia” w Zakopanem.
W swoim dorobku artystycznym ma za sobą wiele wystaw m.in. w Zakopanem, Kościelisku, Pułtusku a także Nowym Jorku i we Francji. Pani Bronisława została uhonorowana odznaką Przewodnika Pracy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej (1980 r.), Nagrodą Wójta Gminy Kościelisko „Za działalność w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko” oraz Marką Tatrzańską (2014). Kilka prac Twórczyni otrzymał Ojciec Święty, Prezydent Lech Kaczyński.
Magdalena Sięka- Kędzierska w 2004 r ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. W tym samym roku rozpoczęła magisterskie studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, które zakończyła dyplomem w pracowni rzeźby prof. J. Kierskiego. Będąc na trzecim roku podjęła drugi kierunek na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, który zakończyła w pracowni ceramiki i malarstwa.
Dawid Kędzierski uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek i LandArt. W 2009 roku ukończył studia na Wydziale Sztuki URz., gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem uhonorowany trzecią nagrodą im. Jerzego Panka. Należy do ZPAP okręgu Zakopane. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej NAF. Od 2011 roku prowadzi wraz z żoną Magdaleną autorską pracownię Inversja w Nowym Targu. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach placówek kulturalnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą miedzy innymi: Słowacji, USA, Brazylii, Japonii, Ukrainie i Austrii.
Tadeusz Bachleda -Wraj swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w wieku 16 lat. U stryja uczył się jak zrobić figury i pionki do szachów. Po dwuletniej przerwie powrócił do rzeźbienia, które zakorzeniło się w sercu młodego chłopaka. Najpierw powstawały małe figurki górali, potem co raz to większe, trudniejsze postacie ludzi i zwierząt. Rzeźbiarstwo to dla Pana Tadeusza przede wszystkim pasja, której oddaje się w wolnych chwilach. Jego prace można zobaczyć na wystawach twórczości ludowej m.in. podczas „Góralskiego Karnawału” oraz „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Serdeczne podziękowania składamy dla zespołu regionalnego „Dzieci Łomnicy” z Łomnicy Zdroju, który wystąpił podczas piątkowego wernisażu oraz Karczmie „Szarotka” za przygotowanie poczęstunku.
- Torebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł