Bukowina Tatrzańska
Kultura
Patronat medialny WATRA
Bartusie i Zespół Giewont w tańcu zbójnickim
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W czasie tegorocznego 43. Góralskiego Karnawału, który odbył się w lutym na Bukowinie Tatrzańskiej, w konkursie Tańca Zbójnickiego, z 14. zespołów biorących w nim konkursie, w serwisie Watry przedstawione zostały tylko dwa: Zespół im. Bartusia Obrochty z Zakopanego i Parafialny Regionalny Zespół Giewont z Zakopanego – Olczy.
Zespół im. Bartusia Obrochty powstał w 1965. roku. Jego założyciel i kierownik Tadeusz Sztromayer jako główny cel zespołu uznał zachowanie muzyki, śpiewu, tańca, strojów i obrzędów góralskich w najczystszej formie.
Tadeusz Sztromayer kierował zespołem 30lat. Po nim kierownictwo objęła i kieruje Zespołem do dziś Zofia Majerczyk Owczarek. Choreografem zespołu i czynnym tancerzem jest Jan Gut. W ciągu ponad sześćdziesięcioletniej działalności Bartusie występowali w kraju i za granicą. Kilkakrotnie brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich zdobywając liczące się nagrody główne (Złote Ciupagi ).
Parafialny Regionalny Zespół Giewont został założony w 1981. roku przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopane – Olczy przez ks. Jana Kowalika. Przez 35. lat istnienia zespołu występowało w nim ok. 700 osób. W programie swoich wystąpień Zespół posiada m.in. wesele góralskie, kolędy i jasełka oraz tańce góralskie.
Decyzją Urzędu Miasta Zakopane Parafialny Regionalny Zespół Giewont ma być wizytówką miasta i reprezentować miasto w najbliższych latach podczas MFFZG. Kierownik Giewontów Maria Frączysta zapewnia, że zespół będzie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i będzie nadal kreował tradycję, kulturę i podhalańskie dziedzictwo.
Podczas 43. Góralskiego Karnawału Zespół Bartusie w konkursie tańca zbójnickiego zajął trzecie miejsce a Ryszard Świątek i Małgorzata Łaszczyk z tego zespołu zostali wyróżnieni specjalnym dyplomem. W konkursie par tanecznych Andrzej Skupięń i Aneta Bukowska z Giewontów zostali wyróżnieni odpowiednim dyplomem.
- Portfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 35 zł
- Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł