Bukowina Tatrzańska
Kultura
„Ciardasie”
Autor: Alicja Wierzbanowska
Ubiegło czwartkowe „Posiady góralskie” tym razem były na „spiską nutę”. Swoją jakże podobną, a zarazem odmienną kulturę Spisza zaprezentował na deskach Domu Ludowego zespół „Ciardasie” z Czarnej Góry. Podczas występu publiczność mogła przyjrzeć się dziecięcym zabawom, tańcom, a także posłuchać muzyki, śpiewu oraz gawęd snutych przez kierownika zespołu Mariana Kiklę. Największy aplauz zyskali młodzi chłopcy podczas „Mazura” – tańca wymagającego bardzo dużej sprawności fizycznej.
Zespół „Ciardasie” działa przy szkole podstawowej nr 1 w Czarnej Górze. Składa się z dwóch grup wiekowych: młodszej, której członkami są uczniowie klas szkoły podstawowej od IV do VI oraz gimnazjum, a także starszej – uczniów szkół średnich. Kierownikiem zespołu jest Pan Marian Kikla – nauczyciel miejscowej szkoły a zarazem muzykant, zaś instruktorem Pan Andrzej Rusnak z Rzepisk, poeta i tancerz.
W ciągu 19 lat swojej działalności zespół „Ciardasie” występował na festiwalach w całej Polsce m. in. w Częstochowie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Wiśniowej, Szczytnie, Złotowie, Zakrzewiu, Kamieniu Pomorskim, Kórniku, Gniewnie, Zakopanem i oczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej. Za granicami naszego kraju reprezentowali góralską kulturę na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Francji.
Warto wspomnieć chociaż o kilku zdobytych przez zespół nagrodach i wyróżnieniach: Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, II miejsce na Międzykulturowym Festiwalu „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie i nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze”. Zespół nagradzany jest również podczas „Małych Bajań” i „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Spiskich Zwykach” w Niedzicy i „Fašiongach” w Krempachach.
Zespół „Ciardasie” na stałe utrzymuje przyjacielskie kontakty z zespołem „Jedwabno” z Jedwabna i „Jelenka” z Jeleńca na Słowacji.
Przy zespole działa szkółka muzyczna, w której instruktorem jest Pan Marian Kikla. Jej członkowie również mają wiele osiągnięć, m.in.: II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Karpat w Trzcinicy koło Jasła, dwukrotnie III miejsce w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie w kategorii Duży – Mały podczas festiwalu w Kazimierzu Dolnym oraz II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w kulturze”, nagrody w Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu.
Kontakt z zespołem i kapelą: tel. 18 20 824 24, e-mail: mrkikla@o2.pl
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł