Bukowina Tatrzańska
Kultura
„Dusza na dłoni”
Autor: Alicja Wierzbanowska
Jak przystało na trzyletnią tradycję, tuż po 10 lipca rozpoczął się w Domu Ludowym cykl wystaw „Dusza na dłoni”. Ekspozycja w tym roku składa się z dwóch części: stałej i cotygodniowej. Pierwsza z nich prezentuje zdjęcia związane z historią Domu Ludowego i Bukowiny Tatrzańskiej, stroje górali podhalańskich i spiskich, portrety górali namalowane w latach 50-tych ubiegłego wieku, a także prace dzieci i młodzieży – uczniów Szkoły Ginących Zawodów.
Druga część wystawy to prace Artystów zarówno z Podhala jak i różnych zakątków Polski. Tegoroczną edycję „Duszy na dłoni” rozpoczęła wystawa rzeźb Pana Andrzeja Kuźmy z Nowego Bystrego oraz mebli i płaskorzeźb Pana Jana Łukaszczyka z Bukowiny Tatrzańskiej.
Andrzej Kuźma urodził się w Nowym Bystrym w 1948 roku. Już jako czterolatek wykazywał zamiłowania artystyczne. Składając kartki papieru robił różne wycinanki. Dzięki zdolnościom rysowniczym szkołę podstawową rozpoczął jako 6-latek. Na początku lat 60-tych kształcił się w Czechowicach, gdzie trudnił się metaloplastyką i grawerowaniem. Po powrocie ze Śląska zamieszkał w rodzinnym domu. Od 1986 roku rozpoczął rzeźbienie pamiątek oraz snycerkę. Obecnie wychodzą spod jego dłuta rzeźby sakralne. Jest Twórcą będącym na „Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza”, zrzeszonym w Transgranicznym Trakcie Tradycji Polska – Słowacja. Na wystawie można zobaczyć rzeźby przedstawiające m.in. Przepowiednie Fatimskie, Świętą Rodzinę, Prawo Dżungli a także jedną z pierwszych prac Pana Andrzeja – płaskorzeźbę wykonaną scyzorykiem przedstawiającą postać św. Jana Pawła II.
Jan Łukaszczyk urodził się w 1971 roku w Zakopanem, w rodzinie, w której praca w drewnie to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od najmłodszych lat podpatrywał swojego tatę i dziadka i to od nich nauczył się pierwszych ruchów dłutkiem i zasad stolarstwa. Po ukończeniu szkoły średniej w zawodzie stolarz rozpoczął pracę w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych. Od roku 1992 prowadzi własny warsztat, w którym wykonuje różnego rodzaju meble od prostych do bogato zdobionych - góralskich, a także różne elementy wykończeniowe np.: sosręby, barierki, odrzwia. Wyroby te można zobaczyć w kilku kościołach na Podhalu oraz restauracjach i pensjonatach, oraz na wystawach twórczości ludowej. Od niedawna próbuje swoich sił w płaskorzeźbie. W czasie roku szkolnego prowadzi zajęcia z rzeźby i snycerki w Szkole Ginących Zawodów w bukowiańskim Domu Ludowym. Ozdobione tradycyjną góralską ornamentyką meble oraz płaskorzeźby wspaniale komponują się z wystrojem sali wystawowej, a pewnie już niedługo ozdobią wnętrze podhalańskiego domu.
Podczas piątkowego wernisażu organizatorzy wystawy podziękowali Artystom, za ich trud włożony w tak misterną a zarazem piękną pracę. Podziękowania zostały również skierowane do instytucji i osób, które wspierają cykl wystaw „Dusza na dłoni”: Starostwa Powiatowego na czele z Panem Starostą Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, Wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Oświaty Zbigniewem Proszowskim, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Pana Stanisława Łukaszczyka, Prezesa Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego Pana Edward Tybora, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej Pana Janusza Stachonia.
Spotkanie z Artystami uświetniła muzyka z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz poczęstunek przygotowany przez Panią Bogusławę Śledź – Karczma „Skalnica” również z Bukowiny Tatrzańskiej. Dziękujemy!
Wystawę można oglądać do czwartku w godzinach od 10.00 do 20.00. Od soboty 19 lipca zapraszamy do zwiedzenia kolejnej ekspozycji.
Szczegółowy program wystaw z cyklu „Dusza na dłoni” na www.domludowy.pl oraz plakatach i ogólnodostępnych ulotkach „Letnie spotkania z kulturą 2014”.
Do zobaczenia!
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł