Bukowina Tatrzańska
Kultura
W środę - XLIV Sabałowe Bajania
Autor: Maciej Stasiński
Bukowina Tatrzańska, 11-15 sierpnia 2010 r. „Sabałowe Bajania” - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. „Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, muzyki góralskiej. Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę. Gawędziarz, pieśniarz ludowy, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego. Dla współczesnych - symbol dawnej góralszczyzny. Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, organizowano w Kościelisku i Murzasichlu konkursy tańca, śpiewu i muzyki góralskiej.
Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.
Konsekwentnie realizowana formuła konkursu sprawia, że na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.
Ważnym elementem tego przedsięwzięcia są zajęcia warsztatowe i konsultacje, w ramach których członkowie jury, wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy i folkloryści, udzielają uczestnikom cennych rad i wskazówek. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.
Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki.Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza. W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników. Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową.
„Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc zawody strzeleckie, spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich zespołów teatralnych, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.
Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.
Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.
Program
XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ
Bukowina Tatrzańska 11-15 sierpnia 2010r.
11 sierpnia (środa)
13.30 Koncert zaproszonych kapel przed Domem Ludowym
14.00 Uroczyste otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego)
14.30 Paradny przejazd kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską
15.30 Oficjalne otwarcie XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ
Prezentacja muzyk. Występ zespołu „ORLĘTA” z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)
19.00 Sztuka teatralna „Skąpiec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)
21.00 Koncert zespołu „HANIA RYBKA I PRZYJACIELE” (scena przed Domem Ludowym)
12 sierpnia (czwartek)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
20.00 Koncert zespołu „WAŁASI I PRZYJACIELE” (scena przed Domem Ludowym)
21.00-23.00 Posiady na ludowo z kapelą „ŚWUNG” (scena przed Domem Ludowym)
13 sierpnia (piątek)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
19.00 Występ Zespołu Ludowego „KOMBORNIA” z Komborni (scena przed Domem Ludowym)
19.30 Koncert zespołu z Boliwii „AHAYU” (scena przed Domem Ludowym)
20.00 Koncert zespołu romskiego „KAŁE BAŁA” (scena przed Domem Ludowym)
21.00-23.00 Posiady na ludowo z kapelą „ŚWUNG” (scena przed Domem Ludowym)
14 sierpnia (sobota)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
14.00 Degustacja Potraw Regionalnych (przed Domem Ludowym)
SCENA PLENEROWA NA STACJI NARCIARSKIEJ RUSIŃ-SKI
16.00 Występ Dziecięcego Zespołu Góralskiego „ZAWATERNIK” z Leśnicy Gronia
16.30 Występ Zespołu Tańca Ludowego „MŁODZI ALBIGOWIANIE” z Albigowej
17.00 Występ zespołu „SKRZYPNIANIE” ze Skrzypnego
17.30 Koncert zespołu z Boliwii „AJAYU”
18.00 „Wesele góralskie” w wykonaniu zespołu „BIAŁCANIE” z Białki Tatrzańskiej
19.00 Koncert zespołu „ĆACI VORBA”
20.00 „SABAŁOWA NOC”
Występ Zespołu Folklorystycznego „JANOSIK” z Partyzanckiego (Słowacja)
21.00 CEREMONIA PASOWANIA NA ZBÓJNIKA; rozpalenie watry, sztuczne ognie
22.00 Koncert zespołu „DIKANDA”
23.00 Zabawa ludowa z kapelą „HARNASIE”
15 sierpnia (niedziela)
11.00 Zawody strzeleckie (Wierch Rusiński)
14.00 Oficjalne ogłoszenie wyników XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ; wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)
15.00 Występ zespołu „ŚTUDERKI” z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)
20.00 Koncert zespołu „BUBLICZKI” (scena przed Domem Ludowym)
Imprezy towarzyszące
- Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego)
- Kiermasz Sztuki Ludowej (przed Domem Ludowym)
- Wystawa fotograficzna Krzysztofa Haładyny pt. „Sztuka ludowa Podhala w twórczości bukowian”, część 2 (świetlica Domu Ludowego)
Klub festiwalowy „Sabałowych Bajań” – Karczma „Giewont”
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł
- Torebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...70 zł