Biały Dunajec
Zaproszenia
Wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury"
Autor: AKS
Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury", który odbędzie się w środę 25 listopada o godz. 16.00.
Wszystkie eksponowane prace zostały wykonane przez dzieci i młodzież z koła plastycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu pod kierunkiem p. Katarzyny Ponieckiej.
"BLIŻEJ NATURY" CERAMIKA DZIECI Z BIAŁEGO DUNAJCA
Proces powstawania obiektów artystycznych z ceramiki obejmuje kilka etapów. Na tej wystawie.możecie Państwo zobaczyć jak krok po kroku wygląda praca z gliną i szkliwem, której ostatecznym efektem są prezentowane gotowe prace.
Glina jest tworzywem bardzo elastycznym, a jej właściwości dzieci poznają już na piewszym etapie pracy. Materiał wyrabiany jest rękami, co nie zawsze należy do prostych czynności, bowiem każda masa charakteryzuje się różną plastycznością. Ukształtowane i wymodelowane naczynia czy rzeźby ceramiczne osuszamy w odpowiednich warunkach, co w zalezności od wielkości i grubości ścianek trwa nawet do trzech tygodni. Następnym krokiem jest wypalanie prac w piecu ceramicznym przy bardzo wysokiej temperaturze przez kilkanaście godzin. Wypalone po raz piewszy tworzywo – zwane biskwitem – gotowe jest do zdobienia szkliwami i wypełnienia szkłem. Tak wykończone prace wypalamy ponownie w znacznie wyższej temperaturze. Ostateczny rezultat stanowi zawsze niespodziankę dla małego artysty, ponieważ nie sposób dokładnie przewidzieć, jaki efekt przyniesie zastosowanie konkretnego szkliwa i jak zareaguje z danym gatnkiem gliny.
Podczas zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia i zdobienia ceramiki. Dowiadują się jak kształtować glinę, aby podczas wysychania i wypalania nie była narażona na pęknięcia. Poznają również możliwości kształtowania swych prac za pomocą specjalistycznych narzędzi i różnorodnych materiałów codziennego użytku. Zabawa z fakturami, liśćmi i formami uwrażliwia dzieci na
samodzielne eksperymentowanie. Efektem tak twórczej pracy są niejednokrotnie zaskakujące pomysły, których rezultatom przyjrzeć możecie się Państwo na tej wystawie.
Szczególne zainteresowanie wzbudza u dzieci praca na kole garncarskim. ‘Toczenie’ jest bardzo trudnym rzemiosłem, ale efekty bywają bardzo zadowalające dla dzieci jak i dla dorosłych.
Zajęcia skierowane są do dzieci w różnym wieku, bowiem na każym etapie rozwoju można w inny sposób kształtować wyobrażnię i wrażliwość artystyczną. Uważam, że celem spotkań jest nie tylko rozwój zdolności manualnych i wytwarzanie przedmiotów artystycznych. Istotna jest wymiana doświadczeń i wspólne spędzanie czasu w twórczej atmosferze.
Katarzyna Poniecka – opiekun grupy
- Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł
- Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane. 75 zł