Biały Dunajec
Kultura
„Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków"
Autor: Bartłomiej Kudasik
Za nami wyjątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu; spotkanie, które miało dwie części – zamknięcie wystawy z cyklu „Białodunajeckie Spotkania ze Sztuką” oraz kolejna promocja wydanej ostatnio historii Białego Dunajca. Wspólnym mianownikiem obydwu wydarzeń była postać Władysława Trebuni-Tutki, którego czwarta rocznica śmierci minęła niedawno. Wystawa była swego rodzaju hołdem oddanym temu wybitnemu artyście malarzowi i muzykantowi przez jego przyjaciół - twórców zakopiańskich.
Swoje prace prezentowali Dorota Bąk, Antoni Grabowski, Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Małgorzata Kowalczyk, Władysław Pawlik, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, a także córka Władysława Trebuni-Tutki – Anna Trebunia-Wyrostek. Oprócz własnych dzieł pokazali również obrazy ś.p. Władysława otrzymane od niego – przede wszystkim portrety.
Władysław Trebunia-Tutka pojawia się też wielokrotnie na kartach monografii Białego Dunajca, zresztą już w samym jej podtytule – „Od gen. Galicy do Trebuniów-Tutków” jest odniesienie do słynnej muzykującej rodziny. Jego osobie poświęcony jest jeden z najładniejszych rozdziałów naszej książki – „Platoniczne regle kolorów i nut”.
Spotkanie było okazją do wspomnień, wsłuchiwania się w muzykę (zaszczyciła nas swoją obecnością rodzinna muzyka Trebuniów-Tutków złożona z dzieci i wnuków Władysława). Mieliśmy też szansę, by podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania monografii poprzez przekazania rodzinnych pamiątek, zdjęć, dokumentów, czy udzielenie relacji. Jej autor, Paweł Chojnacki, opowiedział o kulisach powstawania książki, a po dwóch godzinach rozmów i muzyki Tutków, które minęły nie wiadomo kiedy, ustawiła się do niego kolejka po autograf na egzemplarzu monografii (wciąż można ją jeszcze zakupić w naszym ośrodku, a już niebawem w podhalańskich księgraniach).
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Sakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- „Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków"Autor zdjęć: Krzysztof Jaroszobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 20