Biały Dunajec
Kultura
Promocja książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”
Autor: Bartłomiej Kudasik
W przemiłej, przedświątecznej atmosferze odbyło się w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy spotkanie z autorem i wydawcą książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”. Pani dr Anna Mlekodaj, prorektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, założycielka wydawnictwa „Zachylina”, którego nakładem ukazał się ten wybór znakomitych opowiadań przedstawiła ich miejsce w literaturze podhalańskiej.
Mówiła o zasadach, jakimi kierowała się dokonując wraz z autorem wyboru prac, których część została wcześniej wydana w kilku niewielkich tomach. Główną ideą „Drzewiej i dziś” było ukazanie dwudziestego wieku, ze wszystkimi jego dramatycznymi wydarzeniami, które nie omijały przecież również Podhala oczami górala, świadka dużej części tego trudnego stulecia wsłuchującego się też w to, co opowiadali starsi. Stąd w nowej książce Józefa Pitonia mniej humorystycznych godek, których komizm wynika z kontrastu między współczesnością a dawnymi zwyczajami pamiętanymi i przeżywanymi przez opowiadającego. Podkreślała piękno i naturalność gwary, która posługuje się Józef Pitoń, zwracała uwagę na rzadkie w literaturze pisanej gwarą obrazy przyrody.
Wielkim atutem książki są ilustracje Władysława Trebuni-Tutki, przywołujące dawne, odchodzące Podhale. Sam autor rysunków niestety nie mógł pojawić się na spotkaniu promocyjnym, skierował natomiast do zebranych słuchaczy list, w którym ukazał pisarstwo Józefa Pitonia na tle literatury o Podhalu i pisanej (czy wcześniej mówionej) przez górali od Jana Krzeptowskiego Sabały i Stanisława Krzeptowskiego Białego oraz gorąco pogratulował autorowi.
Zainteresowanie czytelników przerosło oczekiwania autora: przez kilkadziesiąt minut podpisywał książki, których niestety nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. Panu Józefowi Pitoniowi życzymy sił twórczych i wielu nowych książek, a debiutującemu wydawnictwu kolejnych równie cennych i pięknie wydanych pozycji.
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
40 zł - Spinka góralska XVIII
Metalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
260 zł - Spinka góralska VI
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
240 zł
- Promocja książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”Autor zdjęć: GOK Biały Dunajecobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 15