Białka Tatrzańska
Zaproszenia
Marlena Quartet - z klasyką na Bani
Autor: AKS
9 lipca koncertem grupy Marlena Quartet rozpocznie się cykl imprez Kultura na Bani. Kobiecy kwartet smyczkowy zainicjuje serię wydarzeń – muzycznych, teatralnych i filmowych – towarzyszących gościom Białki Tatrzańskiej przed dwa wakacyjne miesiące.
U podstaw twórczości Marlena Quartet leży – silnie zresztą widoczna – fascynacja dorobkiem Astora Piazzolli. Twórca własnej filozofii tanga – nazywanego zresztą tango nuevo – stał się prawdziwym rewolucjonistą argentyńskiego gatunku. Tworząc skomplikowane, rozbudowane kompozycje, wychodzące poza typowe kanony, uczynił z tanga coś więcej, niż tylko muzykę do tańca. Jego najbardziej rozpoznawalne Libertango na stałe weszło do muzycznego kanonu, rozsławiając nazwisko Piazzolli na całym świecie.
Ta najbardziej widoczna inspiracja twórczości Marlena Quartet spotyka się w ich występach z dziełami muzyki klasycznej, filmowej czy kompozycjami autorskimi tworząc energetyczną mieszankę, której najważniejszą osią pozostają latynoamerykańskie inspiracje.
Zespół, na scenie muzycznej obecny od ponad siedmiu lat, zyskał w tym czasie uznanie rodzimych odbiorców, zachwyconych kolejnymi występami. Decyduje o tym energia muzyków, ale i ich warsztat, oparty o wykształcenie zdobywane w kraju i za granicą. Obecnie, artystki pracują nad autorską płytą, której zapowiedzią jest klip Sun Salute.
Koncert Marlena Quartet to pierwsze z serii wydarzeń zamkniętych w cyklu Kultura na Bani, obejmującym kolejne soboty dwóch letnich miesięcy. Koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe. Różnorodne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest artystyczna wartość i niejednokroć – góralskie inspiracje, wykorzystywane jednak w odkrywczy, nowoczesny sposób.
- Zależało nam, aby zestawić w tym projekcie wydarzenia różnorodne. Stąd muzyka, kino i teatr. Stąd też kwartet smyczkowy, jazz, dubstep i muzyka celtycka. Oczywiście, nie unikamy regionalnego folkloru. – mówi Kinga Cierniak z Działu Marketingu Termy Bania - Wybraliśmy jednak tych jego reprezentantów, którzy swoją twórczością wyznaczają nowe trendy w pojmowaniu tradycji. Wkładając ją w nietypowe, zaskakujące aranżacje, oparte na twórczej intuicji i inspiracjach czerpanych z wielu muzycznych nurtów.
Regularny cykl, w którym odbiorcy znajdą intrygujące propozycje - by wspomnieć chociażby Henryka Miśkiewicza – to niewątpliwe wzbogacenie kulturalnej oferty Podhala, a dla jego gości: znakomita okazja do uczestnictwa w wartych uwagi artystycznych zdarzeniach. Co trzeba dodać, w niezwykle urokliwej, białczańskiej okolicy.
Projekt Kultura na Bani to planowany cykl wydarzeń muzyczno - teatralnych, odbywających się w kolejne soboty lipca i sierpnia. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni znani i uznani wykonawcy, od wielu lat obecni na polskiej scenie muzycznej i rozrywkowej. Istotnym, acz nie jedynym założeniem Kultury na Bani jest pokazanie dorobku kulturowego Podhala oraz jego współczesnych interpretacji.
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł
- Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...25 zł