Białka Tatrzańska
Rozmaitości
Górale do sauny wchodzą nago
Autor: AKS
„Góralska filozofia saunowania” – tak twórcy Termy Bania nazwali projekt, którego celem jest rozpowszechnianie właściwej kultury saunowania. Ta obejmuje między innymi: zachowanie ciszy i spokoju w saunie i podczas seansów, trzymanie całego ciała na ręczniku oraz - co budzi największe emocje - zażywanie kąpieli saunowych bez strojów kąpielowych…
W białczańskim saunarium obowiązuje całkowita strefa nagości. Informują o tym tabliczki przy wejściu oraz wpis do regulaminu. Goście przed wejściem otrzymują specjalne parea, służące jako okrycie. Nad porządkiem i zachowaniem poprawnej kultury saunowania czuwają uważnie panie z obsługi.
- Dbamy o to, aby nikt nie przekraczał strefy nagości w jakimkolwiek odzieniu. I szczerze powiedziawszy, jest czego pilnować, bo jak się okazuje znajomość zasad saunowania dla wielu wciąż pozostaje obca – mówi Maria Baj z obsługi saunarium.
- Rodzima kultura saunowania wciąż odbiega od zachodnich standardów – mów Kinga Cierniak, z Działu Marketingu Termy Bania – Warto walczyć ze złymi nawykami, edukować i propagować dobre wzorce. Nie tylko dla samej zasady. Przede wszystkim dla bezpieczeństwa i komfortu saunujących użytkowników.
Kostium, który często zabierają ze sobą kobiety, ogranicza możliwość pocenia się, a więc usuwania z organizmu trujących toksyn. W ten sposób bezpośrednio ogranicza dobroczynne działanie pobytu w saunie. Poza tym, przy wysokiej temperaturze, kostium z materiałów sztucznych może nas poparzyć, a nawet… rozpuścić się na naszym ciele, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Mimo tak racjonalnych przesłanek, w Polsce kwestia nagości w saunie wciąż budzi kontrowersje. Jednak prawdziwi saunowicze szerokim łukiem omijają miejsca, gdzie nie przestrzega się podstaw poprawnego użytkowania. Taki problem występuje najczęściej tam, gdzie saunarium jest połączone z obiektem o funkcjach aquaparkowych.
- Chcemy pokazać, że Białka Tatrzańska nie odstępuje od europejskich standardów. Chcemy edukować i zachęcać do poprawnego korzystania z możliwości saunarium. Pokazywać, że góralska filozofia saunowania stoi na najwyższym poziomie. Co najważniejsze, widzimy już pierwsze efekty. Sama widziałam, jak z początku zaskoczona i skrępowana para, już po kilkunastu minutach w naszym saunarium kąpała się nago w basenie.
Terma Bania dzięki konswekwentnej saunowej polityce cieszy się coraz większą popularnością wśród fascynatów tej formy wypoczynku. Gości przyciągają saunowe rytuały, zwane wśród bywalców seansami. W ich czasie, specjalny, wykwalifikowany pracownik, zwany sauna-majstrem kieruje ruchami ciepłego powietrza pełnego olejków eterycznych.
Edukacyjny cykl „Góralskiej filozofii saunowania” rozpocznie się w Termie Bania już w najbliższy weekend. Podczas inauguracyjnej Góralskiej Nocy Saunowej, na gości czekać będzie wiele specjalnych atrakcji. Sauna-majster Termy Bania nie chce jednak zdradzać, jakie niespodzianki przygotował dla przybyłych.
Z pewnością jednak, będzie gorąco…
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Spinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł