PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Sierpień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Białka Tatrzańska

Rozmaitości

Górale do sauny wchodzą nago

Sobota, 27 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Górale do sauny wchodzą nago„Góralska filozofia saunowania” – tak twórcy Termy Bania nazwali projekt, którego celem jest rozpowszechnianie właściwej kultury saunowania. Ta obejmuje między innymi: zachowanie ciszy i spokoju w saunie i podczas seansów, trzymanie całego ciała na ręczniku oraz - co budzi największe emocje - zażywanie kąpieli saunowych bez strojów kąpielowych…


W białczańskim saunarium obowiązuje całkowita strefa nagości. Informują o tym tabliczki przy wejściu oraz wpis do regulaminu. Goście przed wejściem otrzymują specjalne parea, służące jako okrycie. Nad porządkiem i zachowaniem poprawnej kultury saunowania czuwają uważnie panie z obsługi.
- Dbamy o to, aby nikt nie przekraczał strefy nagości w jakimkolwiek odzieniu. I szczerze powiedziawszy, jest czego pilnować, bo jak się okazuje znajomość zasad saunowania dla wielu wciąż pozostaje obca – mówi Maria Baj z obsługi saunarium.

- Rodzima kultura saunowania wciąż odbiega od zachodnich standardów – mów Kinga Cierniak, z Działu Marketingu Termy Bania – Warto walczyć ze złymi nawykami, edukować i propagować dobre wzorce. Nie tylko dla samej zasady. Przede wszystkim dla bezpieczeństwa i komfortu saunujących użytkowników.

Kostium, który często zabierają ze sobą kobiety, ogranicza możliwość pocenia się, a więc usuwania z organizmu trujących toksyn. W ten sposób bezpośrednio ogranicza dobroczynne działanie pobytu w saunie. Poza tym, przy wysokiej temperaturze, kostium z materiałów sztucznych może nas poparzyć, a nawet… rozpuścić się na naszym ciele, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Mimo tak racjonalnych przesłanek, w Polsce kwestia nagości w saunie wciąż budzi kontrowersje. Jednak prawdziwi saunowicze szerokim łukiem omijają miejsca, gdzie nie przestrzega się podstaw poprawnego użytkowania. Taki problem występuje najczęściej tam, gdzie saunarium jest połączone z obiektem o funkcjach aquaparkowych.

- Chcemy pokazać, że Białka Tatrzańska nie odstępuje od europejskich standardów. Chcemy edukować i zachęcać do poprawnego korzystania z możliwości saunarium. Pokazywać, że góralska filozofia saunowania stoi na najwyższym poziomie. Co najważniejsze, widzimy już pierwsze efekty. Sama widziałam, jak z początku zaskoczona i skrępowana para, już po kilkunastu minutach w naszym saunarium kąpała się nago w basenie.  

Terma Bania dzięki konswekwentnej saunowej polityce cieszy się coraz większą popularnością wśród fascynatów tej formy wypoczynku. Gości przyciągają saunowe rytuały, zwane wśród bywalców seansami. W ich czasie, specjalny, wykwalifikowany pracownik, zwany sauna-majstrem kieruje ruchami ciepłego powietrza pełnego olejków eterycznych.

Edukacyjny cykl „Góralskiej filozofii saunowania” rozpocznie się w Termie Bania już w najbliższy weekend. Podczas inauguracyjnej Góralskiej Nocy Saunowej, na gości czekać będzie wiele specjalnych atrakcji. Sauna-majster Termy Bania nie chce jednak zdradzać, jakie niespodzianki przygotował dla przybyłych.

Z pewnością jednak, będzie gorąco…

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.