Białka Tatrzańska
Kultura
"Białcanie" i "Mali Białcanie" - jubileusz działalności
Autor: Teresa Remiasz
28 września br. Białka Tatrzańska rozbrzmiała góralską nutą. Zespoły "Białcanie" i "Mali Białcanie" obchodziły odpowiednio 20 i 30 jubileusz działalności. Dziecięcy zespół "Mali Białcanie" został założony przez Stanisława Zagatę i Józefa Nowobilskiego w 1984 roku, a 10 lat później wykształcił się z niego młodzieżowy zespół "Białcanie". Obecnie kierownikami zespołów są Teresa i Stanisław Remiasz, a kierownikiem artystycznym jest Janina Paluch-Wacław. Oba zespoły prężnie działają zarówno na scenie polskiej, jak i zagranicznej, biorąc aktywny udział w wielu festiwalach i konkursach folklorystycznych.
Mają na swoim koncie wiele osiągnięć, między innymi: trzy "Złote Kiyrpce" na Tatrzańskich Przeglądach Zespołów Regionalnych w Zakopanem w 2010, 2012 i 2014 roku, Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie zespołów regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach w 2014r. dla "Małych Białcanów", a dla "Białcanów" chociażby Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Bydgoskich Impresjach Muzycznych w 2012r., Gran Prix na festiwalu „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej w 2013r., Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie zespołów regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach w 2014 roku i najnowsze osiągnięcie: "Złota ciupaga" za program „Wesele Góralskie” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i wiele, wiele innych.
Rok ten był dla zespołów jednym z najbardziej pracowitych i zaowocował największymi sukcesami. Był to jednocześnie najtrudniejszy dla nich rok. Radość obchodów przyćmiła tragedia, która spotkała zespół niecały miesiąc temu. Pożegnali oni swojego przyjaciela, wieloletniego członka zespołu Mateusza Remiasza, który zginął śmiercią tragiczną. Jemu poświęcone były obchody jubileuszów i od teraz każdy swój występ "Białcanie" dedykują właśnie jemu.
Obchody rozpoczęły się o 14 mszą świętą w kościele w Białce Tatrzańskiej, której góralską oprawę przygotowały zespoły. Msza koncelebrowana odprawiana była również za śp. Mateusza. Po skończonej Eucharystii wszyscy udali się na grób jednego z założycieli zespołu, śp. Józefa Nowobilskiego i na grób Mateusza. Po chwili wspomnień i refleksji na sali widowiskowej w Domu Parafialnym w Białce odbyła się część artystyczna, którą rozpoczął krótki film o Mateuszu, przygotowany przez Kasię Remiasz, członka zespołu "Białcanie". Następnie program swój przedstawił zespół "Mali Białcanie". Urozmaiceniem występu "Białcanów" była liczna obecność weteranów zespołu, którzy specjalnie na tę okazję od dwóch tygodni przychodzili na próby, by przygotować wspólny program. Po krótkiej przerwie "Białcanie" powrócili na scenę, by pokazać fragment konkursowego "Wesela góralskiego".
Życzeniom nie było końca, liczna reprezentacja zarówno władz gminy i powiatu, jak i okolicznych zaprzyjaźnionych zespołów, tłumnie wkroczyła na scenę. Specjalne podziękowania dla swoich kierowników przygotowali również członkowie zespołów wraz z rodzicami.
Po zakończeniu części artystycznej wszyscy udali się do karczmy "Pod Kotelnicą" na ciepły posiłek i tort.
W imieniu zespołów olbrzymie podziękowania kierujemy do głównego sponsora, "Kotelnicy Białczańskiej", która nigdy nie odmawia swojego wsparcia i aktywnie wspiera rozwój białczańskiej kultury i tradycji.
- Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł