Baranów Sandomierski
Kultura
Sukces zespołu „Odrowązianie”
Autor: Krystyna Witek
W dniach 21-22 czerwca 2014r. zespół góralski „Odrowązianie” wziął udział w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Folklorze w Baranowie Sandomierskim. Obok górali z regionów Chełmca, Ełku, Łodygowic, Mystkowa, Czarnej Góry, Bobrownika, Wielunia, Iwonicza-Zdroju, Dynowa, Kocudzy, Odrowązianie byli jedynymi przedstawicielami górali podhalańskich na tegorocznym festiwalu. Zespół brał udział w trzech kategoriach konkursowych: grupa obrzędowa, soliści śpiewacy oraz kapele.
Pośród 41 podmiotów wykonawczych, Odrowązianie zostali wysoce docenieni zdobywając: I miejsce - kapela, II miejsce - Aleksadra Stoch - śpiew solowy, II miejsce - Justyna Bachula - śpiew solowy oraz wyróżnienie - zespół z programem „Odpust w Odrowązie”.
Wieczorem zespół wziął udział w koncercie zespołu „Orkiestry Dni Naszych”. W niedzielę zespół został poproszony, by pięknym śpiewem podhalańskim i muzyką góralską ubogacić Mszę Świętą w pobliskich Ślęzakach. Po Mszy Św. zespół dał krótki występ, zaspokajając kulturowo miejcowych wiernych, którzy nie szczędzili słów uznania i szacunku za krzewienie rodzimej kultury przez tak młode osoby, gdyż najmłodszy zespolan biorący udział w Festiwalu- Jaś- jest w wieku 6 lat. Chcąc poznać miejscowe zabytki, zespół wziął udział w quizie terenowym –Quest- „spacerkiem po Baranowe Sandomierskim”, który nieopodal baranowskiego zamku został przerwany ze względu na silną ulewę. Uczestnictwo górali z Gminy Czarny Dunajec wzbogaciło stoisko z wyrobami naszego lokalnego twórcy ludowego-artysty Pawła Kulawiaka, który wraz z ojcem podtrzymuje 4 pokoleniową rodzinną tradycję rzemiosła zwanego odlewnictwem, czy ludwisarstwem. Obecność na Ogólnopolskim Festiwalu jest wielkim sukcesem zespołu, gdyż dzieci i młodzież nie tylko dają świadectwo swojej tożsamości kulturowej, ale poznają kulturę innych regionów- stroje, gwarę, muzykę, tańce czy śpiewy. Uczestnictwo w Festiwalu o szerokim zasięgu etniczno-kulturowym kształtuje świadomość młodych ludzi, poprzez większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.
Kierownictwo i członkowie zespołu „Odrowązianie” dumnie reprezentowali swoją małą Ojczyznę, którą jest Gmina Czarny Dunajec i serdecznie dziękują władzom Gminy za okazaną pomoc.
Zespół „Odrowązianie” powstał w 1992 roku i działa przy Oddziale Związku Podhalan w Odrowążu. Obecnie instruktorami zespołu są: Strama Paweł i Witek Krystyna. Członkami zespołu są: dzieci i młodzież wywodzące się z góralskich rodzin. Zespół to nie tylko śpiew i taniec i zdobyte miejsca na konkursach, ale wychowanie w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, patriotycznych, spójności rodziny i tradycji podhalańskiej. Członkowie zespołu biorą czynny udział w świętach kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Świętych muzyką góralską i śpiewem. Corocznym zwyczajem, w Niedzielę Palmową grupa żeńska wykonuje góralską Drogę Krzyżową, której poszczególne stację są śpiewane na odpowiednio dobrane smutne, molowe nuty góralskie.
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł