Zakopane
Wiadomości
Nagrody Burmistrza 2020
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ
Podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Zakopane, która odbyła się w ramach Dni Zakopanego, przyznane zostały doroczne Nagrody Burmistrza. Tegorocznymi laureatami zostali: Marta Walczak-Stasiowska, dr Zbigniew Moździerz oraz Jan Gąsiorowski. Tegoroczna Uroczysta Sesja z powodu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa odbyła się w formie zdalnej. Na Sali obrad zgromadzili się przedstawiciele władz Miasta oraz laureaci nagrody.
Obecnych na sali oraz widzów powitał Przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc. Podsumowanie prac Kapituły Nagrody Burmistrza przedstawiła jej przewodnicząca, Jolanta Iwanicka. Laudacje na cześć laureatów wygłosiła Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak.
Nagrodę w imieniu Jana Gąsiorowskiego odebrał syn, Maciej Gąsiorowski.
Poniżej przedstawiam laudacje na cześć nagrodzonych:
Szanowny Pan Jan Gąsiorowski
Jest Pan znakomitym trenerem, wychowawcą wielu pokoleń młodych skoczków, m.in. Mistrza Olimpijskiego z Sapporo - Wojciecha Fortuny i brązowego medalisty Mistrzostw Świata FIS w 1970 roku - Stanisława Gąsienicy Daniela.
Pańskie zaangażowanie w pracę, poświęcony czas, pomysły i pomoc w rozwoju sportowych i edukacyjnych uzdolnień młodego pokolenia pozwoliło na wygraną nie jednemu zawodnikowi. Niejednokrotnie było to zwycięstwo nie w zawodach sportowych, ale w codziennym życiu. To dzięki Pana zaangażowaniu młodzi ludzie odnosili sukcesy sportowe, nie zaniedbując jednocześnie edukacji.
Dziękujemy za wieloletnią pracę w klubie sportowym TS Wisła na rzecz młodych Zakopiańczyków, za okazane serce i życzliwość.
Uznając te zasługi przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2020.
Szanowny Pan Zbigniew Moździerz
Jest Pan człowiekiem o wszechstronnym wykształceniu, które pozwoliło na wieloletnią pracę na rzecz Zakopanego, nie tylko w Muzeum Tatrzańskim. To dzięki opracowanej przez Pana dokumentacji i programom konserwatorskim wiele obiektów naszego miasta pozostało w przestrzeni, i uzyskało piękny wygląd, m.in. willa „Koliba”, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, kaplica Najświętszego Serca Jezusowego z Jaszczurówki, gmach Muzeum Tatrzańskiego, a także wille: Pod Jedlami, Witkiewiczówka, Budrysówka, Koszysta, Jutrzenka, Czerwony Dwór, Opolanka, Warszawianka, Oksza, Jadwiniówka, czy 56 tatrzańskich szałasów.
Jesteśmy wdzięczni za badanie i dokumentowanie historii regionu: zabytkowych obiektów architektury drewnianej, tatrzańskiego budownictwa pasterskiego, podhalańskiego budownictwa ludowego, stylu zakopiańskiego, regionalnej architektury okresu międzywojennego i powojennego, sakralnej architektury Podtatrza. Dziękujemy za publikacje, wykłady, prezentacje, udział w konferencjach naukowych, organizacje wystaw, spotkań i promocji książek.
Stworzony przez Pana Szlak Stylu Zakopiańskiego i Szlak Znakomitych Zakopiańczyków są bardzo często wykorzystywane przez przewodników i jeszcze chętniej odwiedzane przez przyjeżdżających pod Tatry gości.
Przede wszystkim dziękujemy jednak za serce i życzliwość, które okazuje Pan każdemu napotkanemu człowiekowi, a także za skromność i pokorę, które są godne naśladowania.
Jako wyraz wdzięczności za działanie na rzecz Zakopanego przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2020.
Szanowna Pani Marta Walczak- Stasiowska
Jest Pani znakomitą twórczynią ludową, kultywującą tradycje podhalańskie, przekazane przez Ojca – Zdzisława Walczaka. W Pani obrazkach malowanych na szkle, można zobaczyć góralskie sceny rodzajowe, a także wielu Świętych. Barwne Madonny, których sukienki nawiązują do regionalnego zdobnictwa, są rozpoznawalne w całym świecie. Dziękujemy za tę ogromną pracę na rzecz kultury, a także promocji Zakopanego.
Jesteśmy także wdzięczni za organizację warsztatów dla Osób z niepełnosprawnościami, za okazaną cierpliwość, serdeczność i wielkie serce.
Pani działalność społeczna w Związku Podhalan Oddział Zakopane, Stowarzyszeniu Twórców Ludowych i Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce jest nie do przecenienia.
Dziękujemy również za każde dobre słowo, gest, uśmiech i oddanie dla pacjentów. Za stworzenie krótkoterminowej rodziny zastępczej, za okazaną Dzieciom miłość, aż do chwili adopcji.
Jako wyraz wdzięczności za działanie na rzecz Zakopanego, życząc realizacji kolejnych planów, przyznaję Pani Nagrodę Burmistrza AD 2020.
Leszek Dorula Burmistrz Miasta Zakopane
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł