PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Tatrzańskie Warsztaty Geologiczne

Środa, 19 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 13 - 16 października w Zakopanem odbyły się Tatrzańskie Warsztaty Geologiczne zorganizowane przez Tatrzański Park Narodowy wraz z Instytutem Nauk Geologicznych UJ. Wzięło w nich udział ponad stu młodych naukowców z całej Polski. Przygotowano dla nich wykłady, sesje terenowe i zajęcia praktyczne. Były także ciekawe wydarzenia towarzyszące o charakterze popularno-naukowym, takie jak wystawa fotografii geologicznej „Zapisane w skale”, wykład „Jak powstały Tatry” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży „Geologia – z czym to się je?”.


Pierwszego dnia podczas wycieczek geologicznych uczestnicy mieli możliwość w terenie zapoznać się z rodzajami skał i zjawiskami geologicznymi w Tatrach. Odbywająca się drugiego dnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN cześć warsztatowa dotyczyła poszczególnych okresów geologicznych i obejmowała ćwiczenia praktyczne oraz teoretyczne. Natomiast podczas wykładów profesorowie od wielu lat prowadzący badania w Tatrach mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem naukowców. Na zakończenie Warsztatów geolodzy wzięli udział w wycieczkach przyrodniczych, aby poznać także przyrodę ożywioną w Tatrach.

 - Warsztaty były skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia geologów. Chcieliśmy, aby ludzie prowadzący w Tatrach badania w tej dziadzinie mieli możliwość spotkania się, wymiany poglądów, dyskusji, określenia czego jeszcze nie wiemy i znalezienia pomysłów na nowe badania – wyjaśnia Kierownik Działu Nauki i Edukacji TPN Marcin Guzik.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne zajęcia dla dzieci i młodzieży zatytułowane „Geologia - z czym to się je?”, podczas których najmłodsi mogli dowiedzieć się m.in. jak powstały Tatry, jak wyglądają organizmy budujące skały wapienne, gdzie i kiedy żyły mamuty, a także samodzielnie wydobyć skamieniałości ze specjalnie przygotowanej skały. W zajęciach wzięło udział ponad 500 dzieci.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym był wykład o geologii Tatr dla przewodników tatrzańskich. Otwarto także pokonkursową wystawę fotografii geologicznej „Zapisane w skale”.

Tatrzański Park Narodowy chce co roku jesienią organizować Tatrzańskie Warsztaty z różnych naukowych dziedzin.

- Chcemy, żeby takie warsztaty dla naukowców odbywały się co roku, przy czym będziemy zmieniać dziedziny wiedzy. W przyszłym roku będą to Tatrzańskie Warsztaty Hydrologiczne. Tatry zawsze mają i będą miały dla nas swoje tajemnice, a te spotkania mają być inspiracją, aby wymyślać kolejne tematy badawcze – dodaje Marcin Guzik.


Wyniki konkursu fotografii geologicznej „Zapisane w skale”

KATEGORIA: Pejzaż geologiczny

Miejsce I ex aequo „W szczelinie” i „Wielka studnia”, autor: Jan Kućmierz

Miejsce II – „Struktura Giewontu” Grzegorz Barczyk

Miejsce III – „Krokodyl” Zbigniew Mierczak

Wyróżnienie:

„Fale” – Zbigniew Mierczak

„Autochton na allochtonie” – Grzegorz Barczyk

„Skalna aorta” – Krzysztof Recielski

Kwalifikacja do wystawy:

„We wnętrzu Tatr” – Grzegorz Barczyk

„Korytarz skrzelowy” – Krzysztof Recielski

„Tak to się wszystko toczy” – Marek Majerczak

„Głębokie oczy gór” – Marek Majerczak

„Przedzimie” – Zbigniew Mierczak

 

KATEGORIA: Mikro/Makro

Miejsce I: ex aequo: seria „Któż to wyżłobił” Marek Majerczak

      „Integracja” – Romuald Cichos

Miejsce II – „Kamień” – Krzysztof Recielski

Miejsce III – „Szatańskie wersety” – Zbigniew Mierczak

Wyróżnienie:

„Kreskówka” – Marek Majerczak

„Odcisk ożywiony” – Michał Stopka Walkosz

„Abstrakcja”- Marcin Wielicki

Kwalifikacja na wystawę:

„Na szlaku” – Romuald Cichos

„Rzędy pod Ciemniakiem” – Anna Konopka

„Skalne miasto” – Anna Konopka

„Tatry rzeźbione czasem” – Anna Konopka

„Limba” – Mirosława Kwiatkowska

„Biblioteka” – Mirosława Kwiatkowska

„Mały punkt widzenia” – Agata Krząstek

„Jeden z Pięciu Stawów” – Sonia Samulska

 

Nagroda Dyrektora TPN:

„Riolitowe góry” - Magdalena Ficek

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIXSpinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.