Zakopane
Kultura
40-lecie zespołu regionalnego Holny
Autor: AKS
Zespół regionalny „Holny” w ostatnią niedzielę obchodził jubileusz 40-lecia. Zespół założony został w1968 roku przy ZWW „Cepelia” Zakopane i od samego pocżatku prezentował folklor Skalnego Podhala w formie autentycznej.
Członkami zespołu są rodowici górale z Zakopanego i okolic. Zespół liczy 60 osób, w tym 10 instrumentalistów. W okresie swojej działalności zespół bierze czynny udział w występach i imprezach organizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem Międzynarodowych Festiwali organizowanych w Polsce. Wielokrotnie był zdobywcą pierwszych miejsc na festiwalach zagranicznych. Praca zespołu regionalnego „HOLNY” opiera się w większości na odtwarzaniu obrzędów i zwyczajów zanikających na Podhalu. Śpiew, muzyka i tańce wywodzą się wyłącznie z terenu Podhala. Obcowanie z naturalną przyrodą oraz pracami związanymi z pasterstwem nadały kształt tańcom, melodiom góralskim.
Za całokształt swojej pracy oraz za odtwarzanie dawnych obrzędów i zwyczajów Zespół Regionalny „HOLNY” został odznaczony Medalem im. Oskara Kolberga.
Wyróżnienia Zespołu potwierdzają wartość i zasługi w podtrzymywaniu wspaniałych tradycji kultury regionalnej. Zespół regionalny „HOLNY” był zapraszany już do wielu krajów na Festiwale, m.in. do: Francji, Grecji, Włoch, Sycylii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Gruzji, Chorwacji, Turcji.
Zespół Regionalny „Holny” w swoim dorobku najbardziej ceni sobie zdobycie pięciu złotych, jednej srebrnej ciupagi i jednej brązowej oraz ostatnio złotej w konkursie tańca zbójnickiego.
W 2008 roku w wyniku likwidacji swoja działalność zakończyła ZWW Cepelia Zakopane. Dalsza działalność zespołu pomimo 40-letniej działalności nie była brana pod uwagę. W tej trudnej sytuacji członkowie zespołu nie poddali się i podjęli decyzję, że działając jako Stowarzyszenie w dalszym ciągu będą kultywować tradycje góralskie i kontynuować działalność zespołu.
W roku bieżącym zespół obchodzi 40-lecie swojej działalności. Kierownikiem, instruktorem, choreografem zespołu jest Jan Stachoń.
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł
- Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- 40-lecie zespołu regionalnego HolnyAutor zdjęć: Krzysztof Suchowianobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 103