Wojkowa
Wiadomości
Patronat medialny WATRA
Redyk Karpacki prze naprzód...
Autor: Piotr Kyc
Wkrótce Redyk Karpacki zawita do Zakopanego. Na stronie poświeconej Redykowi możemy się dowiedzieć, że „Stado owiec, liczące 300 sztuk, którym towarzyszy 5 pasterzy z Rumunii, Ukrainy i Polski wyruszyło 11 maja z Rumunii i przez Ukrainę dotarło do Polski. Pasterze żyją rytmem, które narzucają im zwierzęta. Śpią pod gołym niebem, za posłanie służą im zwierzęce skóry. Starają się żywić we własnym zakresie, choć nierzadko częstowani są ciepłym posiłkiem przez mieszkańców terenów, które właśnie przemierzają. Myją się w strumykach. Niestraszne im palące słońce, nocny chłód czy deszcz. Łączy ich miłość do gór i zwierząt.
Dziennie pokonują ok. 10 – 15 km. W ciągu 127 dni przemierzą dystans wynoszący ok. 1400 km.”
Nam udało się spotkać owieczki na halach w okolicy Wojkowej, gdzie w ostania sobotę , w Bacówce Centuria zorganizowano wydarzenie pod nazwą „ Bacowskie Smaki”. W programie, poza oficjalnościami na których nie zabrakło ważnych gości - co można zobaczyć na fotografiach - była i Wojkowska Watra, oraz degustacje baraniny, jagnięciny i pokaz wyrobu sera podpuszczkowego w wykonaniu czeskich baców.
Przede wszystkim był stado owieczek posłusznie wędrujących Karpatami z Rumunii. Towarzyszyli im pasterze i sympatyczne pieski.
Inicjatorem redyku jest Piotr Kohut z Koniakowa w powiecie cieszyńskim, Prezes Fundacji Transhumance, będący jednym z nielicznych w Polsce baców posiadających certyfikaty Unii Europejskiej na wyrób tradycyjnych produktów regionalnych takich jak oscypek, redykołka i bryndza. Redyk Karpacki realizowany jest w ramach projektu „Karpaty łączą”.
9 sierpnia Redyk zatrzyma się w Zakopanem na Równi Krupowej. W stadzie jest i owieczka o imieniu Harenda ufundowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem na pamiątkę tradycji pasterskich kultywowanych przed laty na Harendzie.
- Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm. 70 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł