Poznań
Kultura
Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim
Autor: Adam Kitkowski
W przyszłym roku mija 160. rocznica urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. Z inicjatywy Fundacji Kórnickiej, przy wsparciu Muzeum Historii Polski, zrealizowano film dokumentalny o wybitnym Polaku – Władysławie hr. Zamoyskim. Był on związany szczególnie z Wielkopolską, tj. był właścicielem zamku w Kórniku i ziem okalających oraz z Podhalem, tj. był właścicielem Kuźnic, Morskiego Oka i lasów tatrzańskich.
6 grudnia w Poznaniu miała miejsce premiera polska tego filmu zatytułowanego „Pan z Wielkopolski, władca Tatr”. W stolicy Wielkopolski, w Pałacu Działyńskich, który okazale stoi na Starym Rynku, zgromadziło się kilkadziesiąt osób świata nauki, sztuki i kultury. Przybyli m. in.: Marzena Dominiak dyrektorka Gimnazjum im. Wł. hr. Zamoyskiego, ks. kanonik Zbigniew Nowak przedstawiciel Prymasa Polski, prof. dr hab. Jacek Wiesiołowski - przedstawiciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dr Zbigniew Kalisz – przedstawiciel Fundacji Kórnickiej, prof. dr hab. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej, Jerzy Lechnerowski – burmistrz Kórnika, Alina Mackiewicz – producent filmu.
Gospodarzem wieczoru był prezes Fundacji Kórnickiej Kazimierz Grzesiak, który podziękował twórcom filmu za ciekawe dzieło filmowe, a sponsorom za wsparcie finansowe tego projektu. Przybliżył zebranym kalendarium obchodów 160. rocznicy urodzin Wł. hr. Zamoyskiego w Polsce – Poznaniu, Kórniku, na Podhalu oraz we Francji – Tuluzie, Paryżu. O realizacji filmu, przesłaniu dzieła i postaci hr. Zamoyskiego kilka zdań powiedział reżyser Jerzy Sidor. Zaznaczył, że ważniejsza dla niego była treść niż forma. Jest to opowieść nie tylko o samym właścicielu Kórnika, ale również o jego bliższej i dalszej rodzinie, a także czasach przełomu XIX i XX wieku.
Na premierze Podhale reprezentowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zakopanem: Zbigniew Proszowski, członek Zarządu Starostwa, który w imieniu społeczności Podhala podziękował za zaproszenie na premierę oraz Adam Kitkowski, asystent Starosty ds. inicjatyw, rocznic i publikacji, wiceprzewodniczący Tatrzańskiego Klubu Niezależnych. Szkoda, że nie było nikogo z władz Zakopanego.
Film został przyjęty bardzo ciepło, a realizatorzy nagrodzeni frenetycznymi oklaskami. Jak podkreślali mówcy, głównym przesłaniem dzieła jest przypomnienie wielowymiarowej postaci wielkiego Polaka, jakim był „Pan z Wielkopolski”. W 2013 roku film będzie prezentowany w wielu miastach naszego kraju, także w Zakopanem i to dwukrotnie, pierwszy raz w kinie „Sokół”, a drugi przy okazji konferencji popularno-naukowej o rodzinie Zamoyskich, która odbędzie się w Kuźnicach.
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł
- Premiera filmu o Władysławie hr. ZamoyskimAutor zdjęć: Adam Kitkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 8